Çalışma İzni

Çalışma İzni

Yabancı çalışma izni : Türk vatandaşlığı bulunmayan yabancı uyruklu kişilerin, Türkiye’de yasal bir zemin içerisinde çalışabilmesi için Türk yasaları gereği alması gerektiği bir izin belgesidir.

Danışmanlık hizmetimizden yararlanarak, başvurunuzun yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Çalışma İzni İçin Gerekenleri Yapıyoruz

Almak istediğiniz çalışma izni için başvurunun yapılması, elektronik ortamdan belgelerin gönderilmesi gibi aşamalar var. Bu alanda deneyimli olan personel çalışma izni başvurunuzun gerçekleşmesi için titizlik ile çalışır.

• Başvurunun yürütülmesi
• Başvurunun takip edilmesi
• Başvuru için belgelerin kontrolü
• Gerekli detayların tarafınıza sunulması
• Merak ettiğiniz soruların yanıtlanması

Hizmetimiz kapsamında, başvurunuz için hizmet almanız avantajlı olmanızı sağlayacaktır. Kolay şekilde başvurunun gerçekleşmesi ve sonrasında çalışma izninin alınması mümkün olacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti devletinde çalışma izinlerini düzenlemesi ile ilgili yetkisi bulunan kurum, T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanlığı dır. Bu bakanlığın uygun görüp, onaylaması dahilinde yabancının çalışma izni bakanlık tarafından düzenlenir.

Ülkemizde istihdam edilmek istenilen yabancı uyruklu vatandaşlara çalışma izni nasıl alınır? bu kişiler için iş verenler tarafından aylık ödenecek SGK sigorta primi ne olmalı? uyulması gereken prosedürler, gerekli belgelerin neler olduğu ve nasıl bir yol haritası çizilmesi gerektiğini bugün sizlere açıklayacağız.

10.07.2018 tarihinden önce bakanlık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ismi ile yayın hayatını sürdürmekteydi. Bu tarihten sonra Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile bakanlığın ismi şu şekilde düzenlendi.

Bakanlığın ismi düzenlendi.. 10.07.2018 tarihli ve 30474 numaralı Resmi Gazete’de yayımlanan 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin, “Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı” olan başlığı “Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı” olarak düzenlendi.

Yabancı Çalışma izni Nasıl Alınır?

Ülkemizde yabancı çalışma izni nasıl alınır? sorusuna yabancı uyruklu kişinin nitelikli durumu, çalışacağı firmanın türü ve Türkiye’nin konjektürel durumuna göre değişik cevapları bulunur.

Çalışma izni almak istiyorsunuz ama nasıl alacağınızı bilmiyorsanız bu konuda sizlere danışmanlık hizmeti sunan Vural Danışmanlığa ulaşarak danışmanlık hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz. Bize yetki vermeniz durumunda izinlerinizi alıyoruz. Alttaki numaradan bize ulaşabilirsiniz.

Başvuru Esnasında Kep Adresi ve Elektronik imza Zorunluluğu

Yabancıların çalışma izni başvurusu esnasında elektronik imza ve kep zorunluluğu getirilmiştir. Bakanlık çalışma izni başvuru sisteminde yaptığı yenilikler hazır hale getirilmiş ve uygulamaya sunulmuştur. Böylelikle bakanlığın getirdiği bu zorunlulukları yerine getirmek gerekir.

Bu düzenleme ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşım sağlayabilmek için bakanlığın yabancıların çalışma izinleri başvuru sisteminde kep hesabı ve elektronik imza zorunluluğu adlı duyurusunu bakanlığın sitesinden inceleyebilirsiniz.

İşçi Çalıştıracak İşverenler Dikkat Etmeli!

Yabancı işçi çalıştırmak isteyen firma/kurum’ların yabancı personel için çalışma iznini yaptırması gerekir. Ancak bu izinden sonra yabancıyı yasal olarak çalıştırabilir. Aksi durumlarda yüksek cezalara her iki tarafta maruz kalabilir.

Kaçak işçi çalıştırmak yasal bir suç teşkil ettiğinden, bunun tespiti ile beraber para cezaları ve yabancıya bazı yaptırımlar uygulanır. Bu nedenle izinlerin alındıktan sonra yabancının çalıştırılması gerekir.

Çalışma izni için başvuru yapılacak ise Türkiye içerisinde online olarak bakanlığın internet sitesi üzerinden başvuru yapılabilmekte. Eğer kişi yurt dışında ise o zaman bulunduğu ülkenin Türk konsolosluğuna giderek başvuru işlemlerini başlatabilir. Bunun için gereken evraklar hazırlanması şart.

Çalışma İzni Başvurusunda Gerekenler

Hem işveren hem de yabancının temin etmesi gereken belgeler var. Bu belgelerin online ortamdan sunulması gerekiyor. Belgelerin teminin yapılmasının ardından başvuru tamamlanıyor. Sonrasında süreç, direkt olarak kontroller üzerinden başvurunun kabul edilip edilmeyeceği yönünde devam ediyor.

İşverenden istenenler;

İşverenin iş yerinin belgeleri, belgeli değilse faaliyette olduğuna dair dokümanların sunulması gibi istenenler olarak. Çalışma izni başvurusunda gerekenler kapsamında aynı zamanda, başvuru dilekçesi gibi gereken online işlemlerin yapılması da gerekiyor. sonrasında onaylı olan belgelerin internet ortamından sunulması sağlanıyor.

Yabancıdan istenenler;

Başvuru dilekçesi, tercüme edilmiş ve onaylanmış olan diploma – denklik belgesi – pasaport gibi belgelerin sunulması gerekiyor. bu belgelerin sunulması elbette elektronik ortamdan oluyor. Belgelerin temin edilmesinden sonra başvurunun tamamlanması sonrasında, direkt olarak sonucu bekleyeceksiniz.

Türkiye’de ikamet edenler;

Türkiye’de ikamet eden kişiler için başvurusunu Türkiye temsilciliklerine yapması gerekiyor.

Yurtdışında uyruğu olanlar;

Türkiye’de ikamet eden, yurtdışında uyruğu olan kişilerin başvurularını yapması için direkt olarak yurtdışındaki temsilciliklere başvuru yapması gerekiyor.

Elektronik Başvuru

Başvuru için yapılması gereken ilk etapta temsilciğe başvuru. Peki, sonrasında yapılması gerekenler neler? Başvurunun elektronik ortamdan da onaylanması gerekiyor. Bu sayede online olarak istenen belgelerin temin edilmesi aşaması da tamamlanıyor.

Süre;

Belgelerin tamamlanması, online başvurunun gerçekleşmesi için verilen süre 10 gün. Bu süre aşılmadan direkt olarak belgelerin tamamlanması ve başvurunun gerçekleşmesi sağlanabilir. Danışmanlarımızdan hizmet talep etmeniz durumunda, profesyonel şekilde başvurunun yapılmasını sağlamış olacaksınız.

Çalışma Sektörüne Göre Başvuru

Çalışma sektörünün ne olduğu, başvurunun gerçekleşmesi için istenen belgeleri değiştirebiliyor. Sitemiz üzerinden aşağıda verilen sektörler ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Sektörler;

• Sağlık sektörü
• Turizm sektörü
• Ev hizmetleri sektörü
• Havacılık sektörü
• Eğlence sektörü
• Eğitim sektörü

Yukarıda verilen çalışma sektörleri çalışma izni alınması için yapılması gerekenler ve istenen belgeler sunuluyor. Bu alanda başvurunuzun sorunsuz şekilde gerçekleşmesi için danışmanlık hizmeti veriyoruz. Sorun yaşamadan eksiksiz tüm belgelerin kontrol edilmesi, başvurunun verilen süre içinde tamamlanması sağlanacaktır.

Çalışma İzni Başvuru Süresi Uzatma

Yapılacak işlemler arasında başvuru süresinin uzatılması da var. Bunun için de ayrıca talep oluşturulması ve sürenin uzatılması için gerekenlerin sunulması istenir. Belgelerin temin edilmesi bu aşamada daha az olacaktır; ancak yine de başvurunun yapılarak talep edilmesi istenen şartlara uygun şekilde yapılmalıdır. Başvurunu süresinin uzatılması için de danışmanlık hizmetinden yararlanabilirsiniz. Kısa süre içinde başvurunun yapılması ve gerekenlerin oluşturulması kısa süre içinde başvurunun tamamlanmasını sağlayacaktır. Çalışma izni süre uzatma için gerekenlerin ne olduğu sitemizde detaylı şekilde veriliyor. bu bilgilerin dışında, direkt olarak başvurunun tarafımızda yapılması için talep oluşturmanız yeterli olacak. Hizmet alarak sorularınızın yanıtlanması, başvurunun yapılması tarafımızca gerçekleşmiş olacak.

Çalışma İzni Başvurunda Her Aşama Takip Ediliyor

Başvurunun sorunsuz şekilde gerçekleşmesi için yapılması gereken, temsilciliklerden başvurunun gerçekleşmesi. Başvurular, Türkiye’de ikamet eden kişilerin Türkiye’deki temsilciliklere, yabancı uyruklu olan kişilerin başvurunu ise yabancı uyruğunun bulunduğun ülkedeki temsilcilikler üzerinden kabul ediyor. Başvurunun birebir yapılması önemli. Sonrasındaki süreçte ise direkt olarak online sistem üzerinden işlemlerin gerçekleşmesi sağlanıyor.